Otevřeme hokynářství v nejstarším domě v Ústí n.O.

V neděli 16. června se slaví Den otců a v našem Rodinném centru opět chystáme TátaFEST pro celé rodiny, letos opět s prasátkem na grilu, provazovým žebříkem, s mašinkami z Chocně a nahlédnutím do bezobalového hokynářství.

Sortiment prodejny postupně naskladňujeme, nicméně základní představu už si můžete na TátaFestu udělat a pokud budete chtít ochutnat oříšky, namlít si mouku nebo kávu či naučit svého chlapa mýt si vlasy tuhým šampónem, přijďte vybaveni svými sáčky a sklenicemi, nebo si je můžete u nás pořídit. Do mikrotenových sáčků u nás nenakoupíte 🙂


Také budeme mít připravený letošní první med z Ústí nad Orlicí a medovinu. I když k tomu vepřovému vám spíš sedne pivo a dětem domácí limonáda z lanškrounského BilerBinu.


Brzy sem vložíme náš plánovaný sortiment s cenami, těšte se a chystejte si nákupní síťovky, šijte sáčky, vymývejte skleničky, připravte svou domácnost na dobu bezobalovou.

Projekt A BEE SEE oceněn Pečetí kvality v kategorii Erasmus + mládež

V roce 2013 se ve Varšavě konal seminář o tom, jak podpořit podnikání mladých lidí. Tehdy jsme se bavili o tom, jak by se k tomu dalo využít včelaření. Vznikl Plán Bee.

V roce 2014 jsme oslovili naše partnery va Walesu (Komunitní farmu ve Swansea), centrum Tymián v Kremnici, a skupinu mládeže na estonském ostrově Hiumaa jestli by s námi nešli do včelařského projektu a s výjimkou Estonců do toho všichni šli.

Vznikl tak „A Bee See project – learning community life from the bee collective“

Po první návštěvě v Kremnici s mládežníkem Honzou jsme připravili výměnu mládeže ve slovenské Jastrabé v červnu 2014 a po návratu z ní jsme začali včelařit i v Ústí. U úlů jsme nainstalovali kameru a naučili se stavět zateplené úly z dřevěných palubek.

V červnu 2015 nám Slováci návštěvu oplatili a v září přijeli i Velšani – stočili jsme náš první med a vyráběli balzámy na rty z včelího vosku.

Projekt úspěšně skončil a byl vyúčtován, včeličky dál pilně (a dokonce i pylně) létaly….

V roce 2016 jsme se naučili dělat medovinu a od roku 2017 jsme založili doménu beeehappy.cz. Do včelaření se zapojují další dobrovolníci, děláme přednášky na školách…

Až si někdo v Praze vzpomněl a nominoval nás za celou kategorii mládežnických projektů jako jeden ze tří příkladů dobré praxe. Tak jsme jeli s Káťou do Prahy na vyhlášení… a oni to nakonec dali právě nám – takže Pečeť kvality cestuje vláčkem do Ústí nad Orlicí.

 

Podporujeme Rodinné centrum Srdíčko

Díky Burze filantropie jsme získali podporu na stavbu pěti nových úlů, jejichž výnos bude věnován Rodinnému centru Srdíčko v Ústí nad Orlicí

Děkujeme dárcům – firmě KONZUM, firmě IVECO, Městu Ústí nad Orlicí, Městu Lanškroun a Pardubickému kraji, kteří se složili na finance potřebné k celému projektu.

Od léta 2019 tak bude k dostání med s etiketou MED ZE SRDÍČKA, kterým nejen potěšíte své tělo , ale zahřeje vás u srdce že přispíváte na neziskovou práci s dětmi a mládeží

Podrobnosti o projektu najdete na stránkách KONEPU zde.

Včelí produkty od nás

V Mléčném baru v Ústí nad Orlicí můžete získat náš med a další produkty.

  • pastovaný (našlehaný), který nemusíte ze sklenice dolovat a ohýbat lžičku
  • klasický rozpuštěný med, květový – v kilovém balení nebo v klasickém medvídkovi.
  • čokomed – med pastovaný s pravým kakaem, náhražka nutelly, základ pro vynikající medokakaový nápoj při rozpuštění v teplém mléku.
  • medovina – poctivá, bez přídavku lihu, cukru barviv, příchutí atd. Prostě medové víno, jak ho pili naši předkové
  • svíčky z našeho včelího vosku, odlévané
  • balzám na rty, s různými vůněmi, z vosku a kokosového oleje

Apidomek je otevřen

Na Den otců jsme otevřeli veřejnosti apidomek. Už teď simůžete domluvit jeho návštěvu v Mléčném baru, v budově Jednoty bratrské na autobusovém nádraží v Ústí nad Orlicí.